Pink.gr Γυναίκες Χωρίς Φίλτρο

Τρελαίνουν κόσμο οι Πειραιώτες: Αρσεναλ – Ολυμπιακός 1‑2

Από το NEWSROOM
Δημοσίευση 28/2/2020 | 00:38

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την ήττα στο Καραϊσκάκη και με γκολ των Σισέ (53') και Ελ Αραμπί (119') πέρασε στους «16» του Europa League.

Τον λένε Θρύλο και κάτι τέτοιες βραδιές το επιβεβαιώνει. Η ήττα με 0-1 στον Πειραιά, πριν μία εβδομάδα, έκανε τους πάντες να υποθέτουν ότι ο Ολυμπιακός θα πήγαινε στο Λονδίνο με στόχο έναν... τιμητικό αποκλεισμό. Ο Πέδρο Μαρτίνς, όμως, το έλεγε ότι πιστεύει στην πρόκριση και αποδείχθηκε ότι δεν ήταν τρελός, αφού η ομάδα του έκανε πολύ μεγάλη εμφάνιση στο Emirates και δικαιώθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης, παίρνοντας μια από τις σπουδαιότερες προκρίσεις της ιστορίας του.

Το ματς άρχισε όπως αναμενόταν. Με την Άρσεναλ, δηλαδή, να είναι φουριόζα ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, το οποίο θα της έκανε εύκολη τη ζωή για τη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν όσο σοβαρός έπρεπε και μετά το 15λεπτο κατάφερε, σταδιακά, να φέρει τον ρυθμό του παιχνιδιού εκεί που ήθελε.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κινδύνεψε στο 20', σε μια πολύ γρήγορη αντεπίθεση των Λονδρέζων, αλλά ο Μπα σταμάτησε -έστω με φάουλ- τον Πεπέ και στη συνέχεια τα πράγματα έστρωσαν αρκετά. Οι ερυθρόλευκοι δεν άφηναν κενούς χώρους, δεν έκαναν λάθη που θα έδιναν αντεπιθέσεις στους γηπεδούχους και μετά το 30' απείλησε κιόλας.

Ήταν στο 36', συγκεκριμένα, όταν ο Ελ Αραμπί είδε τον Καμαρά και αυτός είχε χώρο, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν τόσο γεμάτο όσο θα έπρεπε, με συνέπεια να χαθεί η ευκαιρία. Κι από τη στιγμή που ο βοηθός, σωστά, είδε το οφσάιντ του Σάκα στο 39' σε μια φάση που ο Λακαζέτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, το ημίχρονο βγήκε με 0-0.

Αυτό, φυσικά, ήταν καλό για τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό που θα ακολουθούσε ήταν ακόμη καλύτερο... Στο 53' ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σισέ με ωραία κίνηση και κεφαλιά έκανε το 0-1! Και κάπως έτσι, όλα άρχιζαν από την αρχή σε ό,τι αφορά την υπόθεση-πρόκριση!

Οι Πειραιώτες, οι οποίοι στο 57' είχαν καλή στιγμή με τον Τσιμίκα για να ανατρέψουν εντελώς την κατάσταση, συνέχιζαν να παίζουν το ίδιο έξυπνα και ψύχραιμα και στη συνέχεια, βάζοντας δύσκολα στην Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα, ο οποίος σκεφτόταν τι να κάνει για να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Η Άρσεναλ, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, πίεσε αρκετά στη συνέχεια και χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Σα σε σουτ των Πεπέ (77') και Τορέιρα (83') για να παραμείνει το 0-1, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 104' με τον Γκασπάρ, ο οποίος βρέθηκε σε θέση για γκολ μετά την ωραία μπαλιά του Μασούρα αλλά δεν το έκανε... Όπως δεν το έκανε και ο Μασούρας, αλλά δεν έφταιγε, στο 109', αφού η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι μετά την προσπάθεια του!

Οι ερυθρόλευκοι άξιζαν το δεύτερο γκολ και την πρόκριση, αλλά το ποδόσφαιρο -και γι' αυτό είναι ωραίο- δεν είναι δίκαιο άθλημα και αποδείχθηκε στο 113', όταν ο Ομπαμεγιάνγκ με γυριστό σουτ, μετά τη σέντρα του Οζίλ και την κεφαλιά του Μαρτινέλι, έκανε το 1-1.

Στο 119', όμως, ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 1-2 μετά την τρομερή σέντρα του Μασούρα, δίνοντας μια επική πρόκριση στον Ολυμπιακό!

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν (84' Γουίλοκ), Νταβίντ Λουίζ, Μουστάφι (103' Παπασταθόπουλος), Σακά, Τζάκα, Θεμπάγιος (72' Τορέιρα), Οζίλ, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (106' Μαρτινέλι).

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας (115' Λοβέρα), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγέρμε, Βαλμπουενά (86' Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (77' Μασούρας), Ελ Αραμπί.

FOLLOW US @EDAILYGR Ακολουθήστε μας και στο Instagram

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Κώστας Καραμανλής: «Όποιος έχει αποδείξεις ας τις φέρει, δε θα κρυφτώ πίσω από βουλευτική ασυλία, θέλω την αλήθεια»

Σήμερα

«Δεν κρύφτηκα, δεν κρύβομαι και δεν θα κρυφτώ πίσω από καμία βουλευτική ασυλία»

Εξοργιστικό βίντεο στο TikTok: Λύκος σε πανικό τρέχει να σωθεί από αυτοκίνητο που τον καταδιώκει

Σήμερα

Ένα πραγματικά εξοργιστικό βίντεο κάνει τις τελευταίες ώρες το γύρο του διαδικτύου

«Χλώμιασαν» όλοι οι Έλληνες: Χωρίς τράπεζες για 4 ημέρες, «συναγερμός» από την έκτακτη ανακοίνωση

Σήμερα

Μέχρι πότε πρέπει να πληρώσετε δάνεια και μισθοδοσίες για να μην χάσετε ρυθμίσεις

Μπουνιές για μια selfie! Τουρίστες έστησαν καβγά σε υψόμετρο 4.680 μέτρων

Χτες

Tουρίστες προσπαθούσαν να φτάσουν στην άκρη πλατώματος για να έχουν το καλύτερο δυνατό φόντο για τη selfie τους

Γεωργία – Ελλάδα: Αποκλείστηκε η Εθνική

Προχτές

«Έσβησε» το όνειρο στα πέναλτι

Μακελειό στη Μόσχα: Τρία ακόμη άτομα συνελήφθησαν ‑ Πατέρας και δύο γιοι κατηγορούνται για συνέργεια

Προχτές

Στο Τατζικιστάν Ρώσοι ερευνητές για να ανακρίνουν τις οικογένειες των συλληφθέντων

Ένας 15χρονος έσωσε πάνω από 100 άτομα κατά τη διάρκεια της τρομοκρατικής επίθεσης στη Μόσχα

Πριν 3 μέρες

«Είχαμε μια ενημέρωση πριν από μια εβδομάδα για το τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση επίθεσης. Έτσι, ήμουν προετοιμασμένος για αυτό»

Σκληρές εικόνες από άγρια βασανιστήρια στους συλληφθέντες για το μακελειό στη Μόσχα με ηλεκτροσόκ και κόψιμο αυτιών

Η μέθοδος Ταπίκ και τα σενάρια για σκόπιμη διαρροή των ντοκουμέντων

Μόσχα: Ώρες αγωνίας για τους τραυματίες από την επίθεση του ISIS

Πριν 4 μέρες

Πάνω από 100 άτομα δίνουν μάχη για τη ζωή τους

Τρομοκρατική επίθεση στη Μόσχα: Βίντεο από την αιματηρή επίθεση δημοσίευσε το ISIS

Στο βίντεο, διάρκειας 1 λεπτού και 31 δευτερολέπτων, καταγράφονται πολύ σκληρές εικόνες μέσα στο Crocus City Hall

Συνελήφθη ο διορισμένος δήμαρχος Γκέργκι Γκόρο

Πριν 5 μέρες

Πρόκειται για τον δήμαρχο που όρισε ο Αλβανός πρωθυπουργός Έντι Ράμα

Τρομοκρατική επίθεση στη Μόσχα: Ποια είναι η ISIS Κορασάν που προκάλεσε το αιματοκύλισμα